sporcu-calisma-izni-basvurusu

Sporcu çalışma izni konusuna başlamadan önce sporun anlamı, yapılma şekli, türü, faaliyeti, milliyeti ne olursa olsun insanları birleştirebilen tek faaliyettir. Futbol, voleybol, basketbol, hentbol, yüzme ve diğer spor dalları olması fark etmeksizin bütün spor faaliyetleri dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilgi görmektedir. Her ülkenin kendi futbol ligi, basketbol ligi, voleybol ligi  vardır.

Kulüplerin faaliyet gösterdiği liglerde yerli ve yabancı sporcu ve antrenörler çalışabilmektedir. Ülkemiz liglerinde kulüplerde oynayan yabancı oyuncular da vardır. Önceki yıllarda yabancı sporcu ve antrenörler bir kulüp ile anlaşması durumunda sporcu çalışma izni olmadan Türkiye’de çalışabilmekteydi. Fakat günümüzde yabancı sporcu ve antrenörlerin ülkemizde faaliyet gösterebilmesi için sporcu çalışma izni alma zorunlulukları vardır.

SPORCU ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSU ANTRENÖRLERİN ÇALIŞMA İZNİ

Kanun Kapsamındaki Yabancı Sporcular ve Antrenörler

Yabancı sporcu ve antrenörlerin Türkiye’de çalışabilmeleri, 6735 sayılı kapsamındadır. Daha önce 4837 sayılı Yabancıları Koruma Kanunu Kapsamında çalışma izninden muaf tutulan sporcu ve antrenörler, 6735 sayılı Uluslararası İş Gücü Koruma Kanunu’nun getirdiği yenilikle çalışma izni muafiyetleri kaldırılmıştır. Ayrıca kanun yabancı malzemeciler ve antrenör yardımcılarını da kapsamaktadır. Çalışma izni ile ilgili başvurular Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılmaktadır.

antrenörlerin-calisma-izni-basvurusu

Sporcu Çalışma İznin Gerekli Evraklar

Türkiye’de yabancı sporcu ve antrenörlerin faaliyet gösterebilmeleri için çalışma izni almaları gerekir. Çalışma izni alabilmenin bazı şartları vardır. Ülkemizden başvuru yapabilmeleri için sporcuların en az 6 ay Türkiye’de ikamet etmesi gerekmektedir. Yurt dışından başvuracak sporcu ve antrenörlerin, uyruğu bulunduğu veya devamlı ikamet ettiği ülkedeki Türk Temsilciliklerine başvuru yapmaları yeterlidir. Son kararı verecek olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Şartlar sağlanmasından sonra başvuru yapabilmek için yabancıların ve işverenlerin düzenlemesi gereken evraklar bulunmaktadır. Yabancı sporcu ve antrenörler: pasaport, iş sözleşmesi, öğrenim belgesi(yeminli tercüman tarafından çevrilmiş olması gerekir), ikametgâh belgesi düzenlemesi gerekir. İşveren tarafından düzenlenmesi gereken evraklar:

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yazılan başvuru dilekçesi
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına çalışma izni için düzenlenmiş form
  • İş yeri faaliyet belgesi ve borcu yoktur yazısı.
  • Ticaret sicil gazetesi
  • Kar-zarar bilançosu

Evraklar teslim edildikten sonra ilgili Bakanlığın değerlendirmeleri sonucu çalışma izni verilir. Başvuru için geri bildirimler e-posta aracılığı ile yapılmaktadır.

Sporcu Çalışma İzni ve Antrenör Çalışma İzni

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir