oturma izni nedir nasil alinir

Yabancı uyruklu kişilerin talep ettikleri ikamet izinleri Türkiye’de sınırlı sürelerle, belirli bir ikamet türlerinden (başvuru şartlarını yerine getiren bütün yabancı uyruklu kişiler) oturma izni başvurusu hakkı kazanmaktadır.

Farklı bir ülke de ikamet etmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin ülkeler arası kabul edilen sözleşmeler ve antlaşmalar gereği yasal ikamet türleri bulunmaktadır.

Yabancı uyruklu kişilerin sığınmacı (Mülteci) olan kişiler, yasal oturum hakkı olan kişiler ve ikincil koruma statüsün de olan kişiler oturma izni almak istedikleri ülkelerin hukuki makamlarına yasal olan yollardan başvuru taleplerini iletmelidirler.

İkamet izni kabul edilerek oturma izni alabilen yabancı uyruklu kişiler vize şartı istenmeksizin Türkiye’de yaşayabilir veya kendi ülkesine giriş-çıkış yapma hakkı tanınır. Oturma izni nedir dediğinizde Türkiye’de oturum izinleri 90 gün ile başlayarak daha uzun süre kalmak isteyen yabancı uyruklu kişilere ikamet türünün farklı türlerine göre izin verilmektedir.

Oturma İzni Başvurusu Göç İdaresi

Türkiye’de oturma izni başvurusu Göç İdaresi veya İlçe Çalışma Gurup Başkanlıklarına yapılmaktadır. Fakat il göç idaresi merkezleri online başvuru oluşturulmasını istemektedir. Bu sebeple il göç merkezlerine direkt başvuru kabul edilmemektedir.  Bu nedenle yabancı uyruklu kişilerin ikamet izni başvurusunu internet üzerinden alacakları gün ve saate göre verilen randevu sistemiyle yürütülmektedir. Alınan gün ve saati belli randevu da il göç idaresinin belirlediği ve istediği evrak listesi eksiksiz bir şekil de hazırlanarak il göç idaresi merkezine gidilmelidir.

Oturma izni başvurusu Göç İdaresine yapılır ve başvurunuzun onayı, iptali, kabul edilmemesi, karar verme ve ekstra evrak isteme yetkilerine sahip tek kamu kuruluşudur.

Oturma İzni Başvurusu Kimler Yapabilir?

Türkiye’de oturma izni başvurusu kimler yapabilir? Sorusunun cevabı ülkede 90 gün den fazla kalacak yabancı uyruklu kişilerin ikamet izni hakkıdır. Bu başvuruların göç idaresinin belirlediği ikamet türü ve başvuru şartlarının sağlanması zorunludur.  Başvuru şartlarını yerine getiren yabancı uyruklu kişiler ikamet izni başvurusunda bulunabilirler.

Oturma izni isteyen yabancı uyruklu kişiler Uluslararası ve Yabancıları koruma kanununun 6458’inci maddesi gereğince refakat uygulamasına gerek duyulmamaktadır. Yabancı uyruklu kişi oturma izni başvurularını şahsi olarak yapabileceği gibi yasal olarak yetki verdiği temsilcisi veya yetki verdiği avukatı tarafından başvuruda bulunulabilir. Fakat bazı il göç merkezleri şahsi başvuru isteme yetkisine sahiptir.

oturma-izni-basvuru-turleri

Oturma İzni Başvurusu Türleri

Türkiye’ de ikamet etmek isteyen Yabancılar için üç farklı oturma izni başvurusu türleri vardır. Bunlar;

 1. İLK BAŞVURU olan ilk defa oturma izni türüdür. İlk defa oturma izni alacak olan yabancı uyruklu kişilerin randevu oluşturması gerekir. Oluşturulan randevuda eksiksiz evrak ile il göç idaresine gidilmelidir.
 2. UZATMA BAŞVURUSU İkamet uzatma başvurusu hala ikamet etmekte olduğu ülkede oturum sebebi devam eden yabancı uyruklu kişiler tarafından yapılabilir.
 3. GEÇİŞ BAŞVURUSU Geçiş başvurusu türü devam eden ikamet izni türünden diğer ikamet izni türüne geçmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin başvuru yapabileceği oturma izni türüdür. Örneğin oturma izni olan yabancı uyruklu bir çocuğun reşit olduktan sonra aile ikameti türünden öğrenci ikameti türüne geçiş yapma isteği gibidir.

Oturma izni nedir, nasıl alınır, gerekli evraklar nelerdir, başvuru nasıl ve nereye yapılır, ne zaman sonuçlanır detaylıca anlattık

Oturma İzni Başvurusu Kategorileri

Göç İdaresi oturma izni başvurusu taleplerin de en önemli husus ikamet başvurusunda bulunacak olan yabancı uyruklu kişinin hangi sebeple ikamet izni istediğini bilerek durumuna ait olan ikamet türünü bilerek başvuruda bulunmasıdır. Uluslararası ve Yabancıları koruma kanununun 30. Maddesin de ifade edildiği gibi 6 tane oturma izni türü bulunmaktadır. Oturma izni başvurusu kategorileri nelerdir;

 1. Uzun Dönem Oturma izni
 2. Aile İkamet Oturma izni
 3. Kısa Dönem Turistik Oturma İzni
 4. Öğrenci Oturma İzni
 5. İnsan kaçakçılığı mağduru oturma izni
 6. İnsani oturma izni

basvuru-sureci

 Oturma İzni Başvuru Süreci

Yabancı uyruklu kişiler oturma izni talebinde bulunmadan önce hangi türde başvuru yapabileceklerini bilmelidirler. Belirledikleri ve şartlarını taşıdıkları ikamet türüne göre göç idaresinin internet sayfası üzerinden başvuruda bulunabilirler.  İnternet sitesi üzerinden doldurulan formun ve istenilen evrakların eksiksiz bir şekil de tamamlanmasından sonra internet üzerinden alınan randevu gün ve saatin de il göç merkezin de başvuru için bulunmalıdırlar.

oturma-izni-harc-ucreti

Oturma İzni Harç Ücreti

Yabancı uyruklu kişilerin oturum izin evrakları 210 no’lu vergi kanununa göre değerli kâğıt kapsamındadır. Bu sebeple yabancı uyruklu ikamet başvurusu yapan kişilerin ödeyeceği oturma izni harç ücreti her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen ödeme planının içindedir. Bu harçlardan hiçbir yabancı uyruklu kişilere muafiyet yapılmamaktadır. İkamet izni başvurusun da bulunan bütün yabancı uyruklu kişiler ikamet izni başvurusun da bulundukları ülkeye bu harç bedellerini ödemekle yükümlüdürler.

Yabancı uyruklu kişiler oturma izni harç ücreti bedellerini e-ikamet sistemi üzerinden kredi kartıyla da ödeme yapabilirler.  Kredi kartı kullanmayan kişiler il göç idaresi tarafından belirlenen bankalar ve vergi dairelerine de harç bedellerini yatırabilirler.

 • Sırbistan, Norveç, Fiji, Şili Vatandaşları 80 Dolar Vergi, 125,00 TL. Kart Ücreti
 • Belarus, Belçika, İspanya, Cezayir, Kuveyt, Ürdün, Lüksemburg, Singapur, Malta, Tayvan 39Dolar Vergi, 125,00 TL. Kart Ücreti
 • Filipinler, Arnavutluk, İsrail, Kamboçya, Japonya, Umman, Mali, Tacikistan Vatandaşları 56 Dolar Vergi, 125,00 TL. Kart Ücreti
 • Mısır, Fas, Irak, Fildişi Sahili, Karadağ, Tunus Vatandaşları 11 Dolar Vergi, 125,00 TL. Kart Ücreti
 • Güney Kore, Etiyopya, Mikronezya, Hong Kong, Rusya Vatandaşları 25 Dolar Vergi, 125,00 TL. Kart Ücreti
 • Bu kısımda olmayan diğer dünya ülkeleri için 80 Dolar standart Vergi ücreti ve 125,00 TL. Kart ücreti bulunmaktadır.
Yabancı Uyruklu Kişilere Oturma izninde ki Sağlık Sigortası Şartı Nedir?

Oturma izni talebin de bulunan yabancı uyruklu kişilerin oturma izni alabilmeleri için genel sağlık sigortası şartı istenmektedir. İkamet izni isteyen yabancı uyruklu kişinin ikamet izni istediği ülke de geçerli genel sağlık sigortası olmalı ve bu sağlık sigortası talep edilen ikamet izni süresinin tamamını kapsamalıdır.  Sigortası olmayan Yabancı uyruklu kişinin Genel sağlık sigortalarından birini ikamet izin süresi içerisin de yaptırması yeterlidir. Bu genel sağlık sigortası şunlardır;

 1. Türkiye’de bulunan sosyal güvenlik sözleşmesine bağlı il sosyal güvenlik birimlerinden yabancı uyruklu kişinin alacağı belge,
 2. İl sosyal güvenlik merkezlerinden yabancı uyruklu kişiye verilecek provizyon belgesi, (Aile ikamet izinlerin de SGK’dan alınacak provizyon belgesi hem destekleyiciyi hem de ikamet izni talep edilen ailenin diğer fertlerini de kapsamalıdır.) alması gerekir.
 3. İkamet izni isteyen yabancı uyruklu kişinin sosyal güvenlik kurumuna genel sağlık sigortalısı olmak istediğini belirten başvuru yaptığına dair evrak
 4. Oturma izni isteyen yabancı uyruklu kişinin kendine yaptırdığı özel sağlık sigortası olduğuna dair belge
yabancilar-icin-kira-kontratinin-onemi
Yabancı Uyruklu Kişinin Türkiye’de İkamet Edeceği Adresin Önemi

Oturma izni talebin de bulunan yabancı uyruklu kişi Türkiye’de ikamet edeceği adrese ait bilgileri yetkili makamlara bildirmesi gereklidir. İkamet izni başvurusunda bulunan yabancı uyruklu kişi Türkiye’de ikamet edeceği adresin sabit bir ikamet adresi olması veya herhangi bir konaklama tesisine ait olması zorunludur. Kişi ikamet adres bilgisini eksiksiz ve sahte ikamet adresi olmadığını bildirmek zorundadır. Adres bilgilerinin gerçekliği ikamet adreslerinin, telefon numaralarının ve e- posta bilgilerinin doğruluğu il göç idaresi tarafından gönderilecek evrak veya bilgiler için güncel olması önem arz eder. Yabancı ikamet izni süresi içerisin de adres bilgilerinin değişmesi durumun da bu durumu 20 iş günü içinde il göç idaresi merkezlerine ve ikamet ettikleri il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğüne ikamet değişimine ait belgeleri bildirmekle yükümlüdür.

Oturma İzni Ne Zaman Sonuçlanır?

Yabancı uyruklu kişilerin ikamet izin başvuru sonuçları Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 21. Maddesi gereğince oturma izni başvurusun da bulunulduktan sonra 90 gün için de oturma izninin çıkıp çıkmayacağının kararı verilmektedir. Oturma izni kararının 90 günü geçmesi halin de ilgili il göç idaresince yabancı uyruklu kişiye bilgi verilecektir.

Oturma İzni Başvurusunda Dikkat Edilecek Hususlar Nedir?

 1. İkamet izni işlemlerini yapamayacak yabancı uyruklu kişi yerine yasal temsilcisi veya vekaletini verdiği avukatı ikamet izni başvurusunu yürütebilir. Ancak ikamet izni başvurusu sırasın da il göç idaresi yabancı uyruklu olan ve oturma izni isteyen kişinin bulunmasını isteyebilir.
 2. Oturma izni talebin de bulunan yabancı uyruklu kişi hangi ikamet izni türünden başvuruda bulunduysa bu ikamet izninin istediği belgelere ek belge istenebileceğini bilmelidir.
 3. İkamet izni talebin de bulunan yabancı uyruklu kişiye başvuru yaptığı il göç idaresinden oturma izni belgesi düzenlenecektir. İkamet izni başvurusunda bulunan yabancı uyruklu kişi düzenlenen bu belgeyle başvuru yaptığı tarihten itibaren 90 gün ikamet izni talep ettiği ülke de yasal olarak kalma hakkı bulunmaktadır.
 4. Oturma izni başvurusun da bulunan yabancı uyruklu kişiden Türkiye’de bulunma nedeninin kesin bir şekil de belirlenmesi gerekli görülürse ikamet izni isteyen yabancı uyruklu kişiye yetkili makamlarca mülakat yapılabilir.
 5. Oturma izni almaya çalışan yabancı uyruklu kişinin evrakların da eksiklik bulunur ya da ek evrak istenilirse bu talepler yabancı uyruklu kişiye iletilir. İstenilen evraklar yabancı uyruklu kişi tarafından en geç 30 gün içerisin de hazırlanarak ilgili makama verilmelidir. Bu evraklar 30 gün içerisinde il göç idaresine teslim edilmediği takdir de yabancı uyruklu kişinin oturma izni talebi oluşturduğu diğer evrak dosyası da ilgili makamca değerlendirmeye alınmaz.
 6. İkamet izni talebin de bulunan yabancı uyruklu kişi başvuru formlarını pasaport ya da pasaport yerine geçebilecek kimlik geçerliliği olan evrakları dikkate alarak doldurmalıdır.
 7. Oturma izni talebin de bulunan yabancı uyruklu kişi başvuru işlemleri sırasın da pasaportunun ya da pasaport yerine geçebilecek belgenin aslını beyan etmek yani yanın da bulundurmak zorundadır.

Oturma İzninde Başvuru Süreleri Ne Kadardır?

 1. İlk kez oturma izni talebin de bulunan yabancı uyruklu kişi veya kişiler, vize ya da vize muafiyeti süresi için de oturma iznine başvurmalıdırlar.
 2. İkamet iznini daha önce almış olan yabancı uyruklu kişi veya kişiler ikamet izin süresinin dolmasını beklemeden izin süresinin bitimine 2 ay kala mutlaka ikamet uzatma başvurusu yapmalıdırlar. Ancak zamanında ikamet uzatma başvurusunda bulunmayan yabancı uyruklu kişi veya kişiler cezalı ikamet harcı bedeli ve cezalı defter bedeli ödemeleri yapmak zorundadırlar. Bu sebeple ikameti olan yabancı uyruklu kişi veya kişiler zamanın da ikamet uzatma başvurusunda bulunmalılar ya da ikamet izinlerinin dolması halinde uzatma yapılmayacaksa iznin bitim süresi itibariyle Türkiye’den ayrılmalılar.
 3. Oturma izni almış olan yabancı uyruklu kişiler halihazırda ki ikamet izinlerini en fazla 4 kez uzatma hakkına sahiptirler.

Oturum İzinlerinin Süresi ve Uzatılması İşlemleri

Göç İdaresinden oturma izni alan yabancı uyruklu kişi bu ikamet izni süresini kanun da belirtilen haller dışın da 5 yıllık verilmektedir. Ancak bu süre gerekli görüldüğü taktir de İçişleri Bakanlığı tarafından uzatılabileceği gibi kısaltılabilir.

Yabancı uyruklu kişilere verilen oturum izinleri beş senelik bir süre için verilir. Karşılıklılık ilkesince belirlenen bu ikamet izin süreleri Dışişleri Bakanlığının görüşü alınarak İçişleri Bakanlığınca uzun süre veya kısa süre olarak da verilme hakkı vardır.

Oturma izni almış olan yabancı uyruklu kişi veya kişiler bu izni en fazla 4 defa uzatma hakkına sahiptirler.

Bu sebeple hangi türde ikamet izni almış olursa olsun yabancı uyruklu kişiler aynı ikamet türünden en fazla 4 kez uzatma talebin de bulunabilir.

İkamet izni almış olan yabancı uyruklu kişi ikamet izni süresini doldurduysa en geç 15 gün içinde ikamet uzatma ya da başka bir ikamet türüne geçiş yapma başvurusu yapmalıdır.

Yabancı Uyruklu Kişilerin Oturma İzni Aldıktan Sonra Dikkat Etmesi Gerekenler 

Göç İdaresi Oturma izni alan yabancı uyruklu kişiler ikamet izni alımından sonra şu hususlara dikkat etmelidirler;

 1. Oturma izni almış olan yabancı uyruklu kişi oturum aldığı adreste mutlaka ikamet etmelidir. İkametini değiştirmesi halinde bu değişikliği il göç idaresi ilgili makamlarına yasal süre içinde bildirmek zorundadır. İl göç idaresinin belirlediği ilgili makamlar yabancı uyruklu kişinin tanımladığı adreste olup olmadığına dair rutin kontrol yapma hakkına sahiptirler.
 2. Oturma iznini çalışma izni türünden almamış olan yabancı uyruklu kişinin çalıştığı ispatlanırsa ikamet izni iptali yapılır. Bu sebeple hangi türde ikamet izni alındığına dikkat edilmelidir.
 3. Oturma izni almış olan yabancı uyruklu kişi veya kişiler oturum izin kartı çıkmadan yurtdışına çıkması gerektiği durumlar da ikamet izin süresi olan 15 günü geçirmemek kaydıyla ve ikamet başvuru evrakına ek olarak harç makbuzlarını vermek şartıyla yurtdışına çıkabilir. Ancak yurtdışına çıkan yabancı uyruklu kişi bu 15 gün izin süresini geçirirse vize almak zorundadır, 15 gün süresini geçirmedi ise ikamet izni aldığı ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedir.
 4. Oturma izni almış olan yabancı uyruklu kişi aynı şehirde adres değişikliği yapacaksa bunu il göç idaresinin ilgili makamlarına 20 iş gün için de bildirmek zorundadır. Aynı ildeki adres değişikliğin de ikamet izin kartın da bir değişiklik yapılmasına gerek yoktur. Ancak farklı bir şehre adres değişikliği yapılacaksa gene 20 iş günü için de bu durumu il göç idaresinin ilgili makamlarına bildirmek zorundadır ve böyle durum da ikamet izni olan yabancı uyruklu kişiye il göç idaresi tarafından yeni bir oturma izni kartı verilecektir.
 5. Oturma izni alan yabancı uyruklu kişi Medeni durumun da bir değişiklik yaparsa ya da herhangi bir sebeple kimlik değişikliği yaparsa bu gibi durumları da en geç 20 iş günü içinde il göç idaresinin ilgili makamlarına bildirmek zorundadır.

oturma izni basvurusu sorular cevaplar

OTURMA İZNİ HAKKINDA SORU VE CEVAPLARI

 1. Apostil Şerhi ne demektir?
 • Bir evrakın geçerli olduğunun ve başka bir ülkenin ilgili makamların da hukuki olarak geçerli olacağının kanıtını sağlayan evrak onaylama sistemidir.
 1. Apostil Şerhini nerede yaptırmalıyım?
 • Ülkeler arasında yapılan Apostil antlaşmasına bağlı olarak İkamet başvuru belgelerinin alındığı ülkenin yetkili makamları tarafından yapılabilmektedir. Apostil antlaşması olan ülkeleri öğrenmek için Adalet Bakanlığının resmi internet sayfasına giriş yapabilirsiniz.
 1. Apostil şerhli evrakı yeniden onaya sunmama gerek var mıdır?
 • Türkiye’de Apostil şerhi bulunan bir evrakı kullanmak isteyen yabancı uyruklu kişi evrakı yeminli Türkçe çevirisini yaptırıp noterce onay ettirmesi gerekmektedir.
 1. E-devletten aldığım evraklarım oturma izni başvurum da kullanılabilir mi?
 • Resmî kurumlar da kullanmak üzere E- devlet üzerinden alınan resmî belgeler resmî kurumlar da kullanılır ibaresi olduğu zaman ikamet izni başvurusunda kullanılabilir.
 1. Oturma izni başvurusu reddedilen yabancı uyruklu kişi nasıl bir yol izlemelidir? Yeniden ikamet izni başvurusu yapabilir mi?
 • Yabancı uyruklu kişinin ikamet başvurusu red alırsa, ikamet uzatma izni verilmezse veya izin iptali yapılırsa bu durumlarla alakalı bilgi yabancı uyruklu kişiye ya da yasal temsilcisine ya da yasal vekaletli avukatına tebligat gönderilir. Bildirilen tebliğde oturma iznini alamayan yabancının ya da yasal temsilcisinin alınan red kararına nasıl itiraz edebileceği veya yasal yolları nasıl kullanabileceğine ait bilgiler verilir. Oturma izni için hangi türden ikamet izni başvurusu yaptı ise red aldığı bu ikamet izni türüne 180 gün için de tekrar izin başvurusu yapamaz. Yapılan red itirazının süresi devam ediyorsa yabancı uyruklu kişi başka bir ikamet türünden kalış amacı belirlemelidir.
 1. Türkiye’de Vatansız statüsün de olup oturma izni almaya çalışan yabancı uyruklu kişi ikamet izni başvurusu yapabilir mi?
 • Vatansız statüsün de olan yabancı uyruklu kişilerin kimlik evrakları ikamet izni kabul edilmektedir. Ayrı olarak oturma izni istekleri bulunması halin de şartlarını taşıdıkları ikamet izni türünden ilgili makamlara başvuru yapma hakları vardır.

 

Oturma İzni Başvurusu Nedir? Nasıl Alınır

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir