yabanci kaçak isci calistirmak

Çalışmak izni bulunmayan yabancıların, Türkiye’de çalışması ve çalıştırılması 6458 sayılı yabancıları koruma ve Uluslararası koruma kanununa göre yasaktır. Yabancı Kaçak işçi çalıştırmanın cezası işveren veya işveren vekilinin çalışan kaçak işçinin ve aile fertlerinin ülkelerine gönderilme sırasında çıkan bütün masrafları ödemekle yükümlüdür. Ceza almasına rağmen çalışmaya ya da çalıştırılmaya devam eden yabancının ödeyeceği ceza miktarı bir kat daha arttırılarak tahsil edilir. Türkiye’de kaçak işçi çalıştırmanın önüne geçebilmek için pek çok önlem alınır. Çalıştırıldığı tespit edilen yabancı uyruklu kişi sınır dışı edilmek için İç İşleri Bakanlığına bildirilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu 6735 sayılı Uluslararası İş Gücü Kanununa dayanarak, işyerlerinde prosedüre uygun şekilde personel çalıştırılmasını sağlamakla yükümlüdür. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışma izni bulunmayan yabancı işçi çalıştıran işyerlerine ve yabancılara uyguladığı cezalar, bu durumu önlemek amacıyla yapılan uygulamalardır. Uygulanan idari ceza miktarı, her geçen yıl artarak değişir.

YABANCI KAÇAK İŞÇİ ÇALIŞTIRMANIN CEZASI HEM İŞ VERENE HEM İŞÇİYE KESİLMEKTEDİR.

Yabancı Kaçak İşçi Çalıştırmanın Cezasının Ücreti

2021 Yılı içerisinde ceza tebliğ tarihinden sonra verilen Yabancı kaçak işçi çalıştırmanın cezası dönem içerisinde ödeme yapılması durumunda %25 peşin ödeme indirimi uygulanmaktadır.

 • Yükümlülükleri yerine getirmeden süresiz çalışma izni ile çalışan yabancıya 784,00 TL.
 • Yükümlülükleri yerine getirmeden yabancı çalıştıran işverene 784,00 TL.
 • Çalışma izin belgesi olmadan bağımsız çalışan yabancıya 9.438,00 TL.
 • Çalışma izni olmaksızın yabancı çalıştıran işverene 11.796,00 TL.

Yabancıların İşyerlerine Uygulanacak Cezalar

Yabancı uyruklu kişilerin, işyerlerinde sigortasız olarak çalışan Türk vatandaşlarına da para cezası uygulanır. Ayrıca çalışma izni bulunmayan yabancıyı çalıştıran işverenin işyeri, yetkililer tarafından kapatılır. Çalışma izni bulunan yabancıların, SGK’ lı olarak çalıştırılması gerekir.

Yabancıların Türkiye’de çalışma izni alabilmeleri için gerekli kurumlara resmi bir başvuru yapmalıdır. Ayrıca aynı zaman da kaçak çalıştırılan yabancılara sigorta işlemleri de yapılmadığı için işveren sigortasız işçi çalıştırmaktan da ayrı ceza almaktadır.

Türkiye’de 8 yıl yasal olarak çalışma izni bulunan yabancıların, süresiz çalışma izni başvurusunda bulunma hakları vardır. Süresiz çalışma izni bulunmayan yabancı uyruklu vatandaşların, Türkiye’de kamu görevlerinde çalışmaları mümkün değildir.

Türkiye’de Kimler Çalışma İzni Almadan Çalışabilir?

Türkiye’de gerekli kuralları sağlayan yabancılar ve işyerleri, çalışma izni almadan çalışmaları mümkündür. Çalışma izni olması gerekmeyen yabancılar, dolayısıyla idari ceza paralarından muaf tutulur. Türkiye’de çalışma izni olması gerekmeyen yabancılar şunlardır:

 • Fuar, sirk gibi etkinliklerde 6 ay görevli olduğunu kanıtlayan yabancı kişiler,
 • Yabancı sporcular, futbolcular ve antrenörler,
 • Öğrenci değişim programları çerçevesinde staj süreleri boyunca özel veya kamu kuruluşlarında staj yapacak öğrenciler

Ülkelerine Gönderilecek Yabancıların Masrafları

Yabancı uyruklu bir vatandaşı Türkiye’de çalıştırabilmek için Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan izin alınması gerekir. Yabancı Kaçak işçi hakkında bazı cezai işlemler uygulanır. İzinsiz olarak çalışan yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’ye giriş, pasaport, ikamet izni, vize gibi işlemleri ve belgeleri iptal edilerek vatandaşı bulundukları ülkeye sınır dışı edilir. İzinsiz olarak çalıştırılan ülkelerine gönderilecek yabancıların masrafları, işveren veya işveren vekili tarafından karşılamak zorundadır.

yabanci kacak-isci-cazasi

Çalışma İzni Hakkın da Merak Edilenler

 1. İş yerim de çalıştırdığım Suriyeli kişi kaçak işçi mi sayılıyor?
 • Suriye uyruklu yabancı kişiler kaçak işçi kategorisinde değildir. Suriyeli kişinin mülteci belgesi ya da ikamet izni var ise yurt içi çalışma izni başvurusu yapabilir. AFAD kartı bulunan Suriyeli mültecilerin de çalışma izni alma hakkı vardır.
 1. Yabancının çalışma izni çıkmadan çalışması kaçak işçi statüsüne mi girer?
 • Çalışmak ya da çalıştırılmak istenen yabancının öncelikle çalışma izninin çıkması zorunludur.
 1. Kaçak işçi çalıştırıldığı anlaşıldığın da idari para cezasını kim uygular?
 • İdari para cezası Çalışma ve İş Kurumu müdürlüklerince uygulanır.
 1. Yabancı uyruklu çalışanımı iş yerimin başka şubesinde çalıştırırsam kaçak işçi mi olur?
 • İşverenin başka şubede çalıştırmak istediği yabancı için bu durumu bakanlığa bildirmeli ve bakanlık uygun görür ise yabancının çalışma iznin de yapılan değişiklik ile çalıştırılabilir.
 1. Kaçak çalıştığım tespit edildi. İdari para cezası aldım ama ödemedim. Bunun sonucu ne olur?
 • İdari para cezasını ödemeyen yabancıların ülkeye girişlerine beş yıl boyunca izin verilmemektedir.
 1. Türkiye’de iki yıl kadar kaçak işçi olarak çalıştım. Ne kadar süre deport süresi almış olabilirim?
 • En az bir yıl en fazla iki yıl deport cezası alınmış olabilir. Ancak kesin bilgi için bulunduğunuz ülkenin Türk elçiliğinden bilgi alınmalıdır.
 1. Türkiye’de bir süre kaçak işçi olarak çalıştım. Şimdi iş yerinden çıkmak istiyorum. Bu durumun bana bir cezası olur mu?
 • Şu anki şartlar da işveren idari para cezası alır, ancak siz deport edilirsiniz.
 1. Kaçak işçi olarak çalıştığım yerden kendime çalışma izni alabilir miyim?
 • Çalışma izinlerine siz değil işvereniniz başvuru da bulunacaktır.
 1. Kaçak çalışmaktan bir yıl deport aldım ve cezamı da ödedim. Türkiye’ye giriş yapmak için vize almama gerek var mı?
 • Ceza süreniz dolduysa vize alarak Türkiye’ye giriş yapmalısınız
 1. Çalıştığım için çocuklarıma bakıcı tutmak istiyorum. Bu yabancıyı çalıştırmak için gelir beyanın da bulunmalı mıyım?
 • Sistem sizin TC kimlik numaranız üzerinden gelir durumunuzu test edecek ve gelirin uygun bulunması durumun da çalışma izni başvurunuz kabul görebilir.

 

Yabancı Kaçak İşçi Çalıştırmanın Cezası

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir