calisma-ve-oturma-izni-harc-bedeli

Çalışma ve ikamet izni harç bedeli 2021 yılından bahsedecek olursak öncelikle Yurtiçindeki yetkili kurumlardan yapılan çalışma izni için kart bedeli ve harç bedeli toplam 1142,80 TL.’ dir. Oturma izni harç ücretleri genel olarak 80 dolar artı kart ücreti alınmaktadır.

Çalışma izni harçları 2021 yılı içerisinde sabit bir rakam ile (1142,00 TL olarak) ödenirken oturma izni harçları 2021 yılı içerisinde Vatandaşı olduğu ülkeye göre değişkenlik göstermektedir.

Yurtdışında yaşayıp ülkemizde çalışmak isteyen yabancı vatandaşlar çalışma izinlerini Sosyal Güvenlik Kurumu, oturum izni almak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar ise Göç İdaresinden izin başvurularını yapabilirler. Bu izin başvuruları yapılırken bazı harçlar ödenmesi gereklidir. Her yıl ilgili bakanlıklarca çalışma ve ikamet izin harç bedeli değiştirilmektedir. Ayrıca oturum ve ikamet izni başvurusunun yapıldığı yer de önemlidir.

calisma-izni-harc-bedeli-2021

Çalışma İzni Harç Bedeli 2021

Türkiye de çalışmak isteyen vatandaşlar yurtiçinden harçları ödeyerek ilgili kurumlardan belgelerini alabilecekleri gibi yurtdışında da Türk konsolosluk ve büyükelçiliklerine başvurarak da çalışma ve ikamet izni belgelerini alabilirler.

Çalışma izni harç bedeli 1017,80 TL’dir. 

Çalışma İzni Kart Bedeli 125,00 TL’dir

18 yaş altı çocuklar İçin başvuru harç bedelleri yetişkin ücretlerinin yarısı kadardır.

Bu harçlar yaptırıldıktan sonra banka dekontları ve Veri Ödeme Makbuzları saklanmalıdır.

Harçları ödemek ve kabul edilmek suretiyle, yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye sınırları içerisinde fabrikalarda işçi olarak, en yaygın şekli ile hasta ve çocuk bakıcılığı gibi her alanda çalışmak ve ikamet etmek istediklerinde çalışma izni ve Türkiye de oturum izin belgesi almak zorundadırlar. Bu belgeler olmadan çalışamaz, çalıştırılamaz ve ikamet edemezler. Tespiti halinde ciddi cezai yaptırımlar bulunmaktadır. Çalışma izni harç bedelini ödeyip başvurusu onaylananlar gönül rahatlığı ile Türkiye’ de çalışabilir, oturabilir.

oturma-izni-harc-bedeli-2021İkamet İzni Harç Bedeli 2021

İkamet izni harç ücretleri yapılan yeni düzenleme ile Vergi ücretleri sabit kart ücretlerine zam yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ilave ilk giriş vize ücreti başvuru sahiplerinden talep etmektedir.

İkamet izni harç bedeli başvuru esnasında size verilen tahakkuk numarası ile Vergi Dairesine veya İnteraktif Vergi Dairesi ‘ne yatırılmalıdır. Ödeme Makbuzları mutlaka Göç İdaresine teslim edilmektedir.

ÜLKELERE GÖRE VERGİ ÜCRETİKART ÜCRETİ
Fiji-Şili-Norveç-Sırbistan449.70 $125 TL
İspanya-Kuveyt-Ürdün-Lüksemburg-Malta-Singapur-Tayvan-Belçika-Belarus-Cezayir39 $125 TL
Arnavutluk-Filipinler-Mali-Umman-Tajikistan-İsrail-Japonya-Kamboçya56 $125 TL
Karadağ-Mısır-Tunus-Fas-Fildişi Sahili-Irak11 $125 TL
Hong Kong-Mikronezya-Rusya-Etiyopya-Güney Kore25 $125 TL
Diğer Standart ücretlere tabidir80 $125 TL

Bu tabloda yer alan Harç Bedelleri yalnız bir yılı kapsamaktadır. 1 yıldan fazla ikamet izni başvurusu yapacak Yabancı her yıl için ayrı ayrı harç bedeli ödemesi yapacaktır.

Çalışma ve İkamet İzni Harç Bedeli

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir