ukrayna_vatandaslari_turkiye-de-nasil-kalir

Ukrayna Vatandaşları Türkiye’de Nasıl kalabilir? Bu soruya cevap olarak Ukrayna Vatandaşları bağlı bulunduğu ilin Göç İdaresi Müdürlüklerine veya İlçe Çalışma Gurup Başkanlıklarına uzun süreli ikamet izni başvurusu yapmalıdır. Başvurular GOC GOV TR RANDEVU sayfası üzerinden online olarak yapılır. Başvuruların ilk veya uzatma fark etmeksizin ikamet izni başvuruların tamamının kabul görmesi beklenmektedir.  Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin savaş mağduru insanlara nasıl güvenli bir sığınak olduğunu Suriyeliler meselesinde fazlası ile ispat etmiştir.  

24.02.2022 tarihin de Rusya devlet Başkanı Vladimir PUTİN’İN emri ile Rus orduları Ukrayna topraklarına girmiştir. Ukrayna halkı gözlerini maalesef bir savaş sabahına açmıştır. Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali olan bu savaş aslında 2014 yılın da Kırım topraklarının ilhak edilmesi ile başlamıştır. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir ZELENSKİ ve Ukrayna halkı bu haksız ihlali kabul etmemekte ve özgürlükleri için savunma yapmaktadırlar. Ülkesini savunmak için kalan Ukrayna vatandaşları ailelerini güvenli bölgelere göndermektedirler. Bu güvenli bölgelerden biri de Türkiye Cumhuriyetidir. Türkiye’de yasal ikamet ile kalan Ukrayna vatandaşları yanlarına gelen aile üyeleri içinde oturum izni başvurusunda bulunabilmektedirler. Türkiye’ye vizesiz giriş hakkı bulunan Ukrayna vatandaşlarının ülkemizde 90 güne kadar muafiyet hakkı vardır. Bu muafiyet hakkı bitmek üzere olan yabancı vatandaşları durumlarına uygun olan bir ikamet türüne başvurabilirler. Bu başvuru türleri şunlardır;

Ukrayna Vatandaşlarının Türkiye’de Kalacakları İkamet Kategorileri;

  • Aile İkameti Aile ikameti Türk vatandaşı ile evli olan yabancı vatandaşlarına verilen oturum izni türüdür. Aile ikamet izni 1 yıldan 3 yıla kadar talep edilebilmektedir. Bu oturum türünden 3 yılı dolduran yabancılara talep etmeleri halinde Türk Vatandaşlığı başvurusu hakkı verilmektedir.
  • Turistik İkamet Kısa dönem ikamet izni türlerinden biri olan Turistik oturum izni 3 aydan başlar ve 2 yıla kadar talep edilebilmektedir. Turistik ikamet izninde yabancıya bir Türk vatandaşı taahhüt verebileceği gibi yabancı vatandaşı kendi imkânları dâhilinde de başvuru yapabilmektedirler.
  • Taşınmaz Mülk Üzerinden İkamet izni Taşınmaz mülk üzerinden ikamet yabancı vatandaşının Türkiye’de ikamet edeceği evi satın alarak yapabileceği başvuru türlerinden birisidir. Bu başvuru türü de 1 yıldan başlar ve 3 yıla kadar yabancıya başvuru hakkı verir. Ancak taşınmaz mülk üzerinden oturum izni düşünen yabancılar ikamet almak isteyen diğer aile üyelerinin ismini de tapuda geçirmelidir.
  • Öğrenci İkameti Öğrenci ikameti Türkiye’de aile ikameti ile kalmayan ilk ve orta öğrenim düzeyinde ki ve lisans programın da eğitim gören yabancılara verilen ikamet türüdür. Öğrenci ikameti yabancının öğreniminin süresini geçemez. Ayrıca öğrenci ikameti başvurusunda bulunan yükseköğrenim de eğitim gören yabancı vatandaşları eş ve çocuklarına da Türkiye’den aile ikameti başvurusu yapabilmektedir.

ÖNEMLİ Bir diğer önemli konuda Ukrayna da yaşayan Türk uyruklu Ahıska Türkleri ve Uygur Türklerinin savaş nedeniyle Türkiye’ye gelmeleridir. Türkiye Cumhuriyeti Türk uyruklu bu kardeşlerimize uzun süreli ikamet izni hakkı vermektedir. Uzun dönem ikamet izni normal şartlar da bir yabancıya 8 yıl kesintisiz Türkiye ikametinden sonra verilmektedir. Ancak Türk uyruklu vatandaşlara bu hak Türkiye’ye giriş yaptıkların da tanınmaktadır. Uzun dönem ikamet izni demek süresiz oturum izni almak demektir.

Ukrayna Vatandaşları için en uygun Yabancı Sağlık Sigortası fiyatları için sayfamıza göz atınız. 

Ukrayna Vatandaşları Türkiye’de Nasıl Kalabilir?

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir