yabanci-doktor-calisma-izni-basvurusu

Günümüzde Yabancı doktor çalışma izni başvurusu sağlık kuruluşu olan yerlerin yabancı doktor çalıştırmak ve Yabancı uyruklardan insanlar görüp onlara fırsat vermek istemesi ile açığa çıkar. Bunun için Sağlık Bakanlığından ön izin belgesi almaktadırlar. Türkiye içinde artık Yabancı doktor çalışma izini verildiği için; ön izin belgesine ek olacak şekilde yabancı doktorun diplomasının YÖK denkliğini, Türkçe dil sınavına girmelerini ve bundan en az B olacak şekilde bir geçer not yardımıyla gereken başvurular başlatılabilmektedir. Bağlı bulundukları il sağlık müdürlüğü ön izin belgesini rahatlıkla verebilmektedir. Yabancı olan doktorlar Türkiye’de sadece özel yerlerde ve  tıp merkezlerinde görev alabilmektedir. Bunun dışında ön izin belgesi için gerekli bir takım evraklar bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

Yabancı Doktor Çalışma Başvurusu Ön İzin Belgesi İçin Gerekli Evraklar;

 • Eğer çalışacak olan yabancı doktora Türkiye’deki bir üniversiteden olmuşsa  mes’ul müdür dilekçesi
 • Doktorun dilekçesi
 • Doktor ve kuruluş arasında imzalanan hizmet sözleşmesi
 • Doktorun diplomasının aslı ve fotokopisi
 • Pasaport aslı ve fotokopisi
 • 2  adet fotoğraf
 • Oturma izni kartının fotokopisi ve doktorun ikametgâhı gerekmektedir.

Ancak doktor Türkiye’deki bir okuldan değil de dıştaki başka bir ülkeden mezunsa o zaman;

 • Gerekli yerden  diploma ve uzmanlık belgelerinin denkliğinin kabul edildiğini gösteren bir belge gereklidir.
 • Aynı zamanda hangi ülkeden geliniyorsa oranın sağlık bakanlığı veya büyük elçiliğinden alınan çalışması için herhangi bir sorunun olmadığını gösteren bir belge.
 • Hangi yerde çalışacaklarsa orası ve kendisi arasında yapılan aylık ücret miktarını da belirtildiği belirli süreli iş sözleşmesi
 • Türkçe sınavından B üstü bir notla geçtiğini gösteren belge gerekmektedir. Bunlar dışında sadece bir transfer işlemi yapılacaksa  eski çalışma izni kartının fotokopisi yeterli olmaktadır.

Yabancı Doktor Çalışmaya Başlayacağı Süreç

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca bir çalışma izin yazısı verilmektedir. İkamet izniyse Emniyet makamları tarafından verilmektedir. Bunların örnekleri Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Özel Sağlık Tesisleri Faaliyet Daire Başkanlığı’na iletilmektedir. Bakanlık bilgi sistemi ile Sağlık Kuruluşları Yönetim Sistemine tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde kaydı geçirilir. Görevli olan İl Sağlık Müdürlüğü personel çalışma belgesine bir düzenleme yapar ve doktor artık sağlık kuruluşunda çalışabilecek konuma gelmiş olur.

Önemli: Sayın okurlarımız Yabancı çalışma izni nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek doktorların çalışma izni başvurusunu da kapsayan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

yabancı çalışma izni NAsıl alınır

Yabancı Doktor Çalışma İzni Başvurusu

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir